České Budějovice

Město České Budějovice je královským městem založeným v roce 1265 Přemyslem Otakarem II. na soutoku řek Vltavy a Malše.

Město je známé zejména výrobou piva Budvar - kromě tohoto celosvětově známého pivovaru se zde nachází několik dalších pivovarů a minipivovarů. Další světovou značkou je továrna KOH-I-NOOR, která funguje do dnešního dne hned vedle řeky. České Budějovice jsou domovem i pro mléčné výrobky Madeta, strojírenství Motor Jikov, sportovní týmy volejbalistů, hokejistů či fotbalistů.
 

Turisté vyhledávají právě návštěvnické centrum pivovaru Budvar, ale i samotné centrum města. Na velkém, téměř čtvercovém, náměstí Přemysla Otakara II. naleznete největší barokní kašnu v České republice - Samsonovu kašnu. Opodá monumentální Černou věž, kam vede 225 schodů. Druhý roh náměstí patří místní radnici, kam se můžete podívat i v rámci komentovaných prohlídek. Směrem k řece naleznete Piaristické náměstí a Dominikánský kláster, což je místem založení tohoto města a místní klášter je i po rekonstrukci přístupný. Stejně tak zde najdete i původní Solnici, kde se dnes nachází minipivovar. U řeky najedete také již zmíněnou továrnu KOH-I-NOOR, kde můžete cítit vůni výroby tužek a naproti dominantnímu komínu uvidíte Vodárenskou věž. V této věži vás čeká krásná prohlídka s vizualizacema o tom, jak to kdysi bylo s vodou a jaký je její příběh v tomto městě.

Unikátní poloha umožňuje využítí řek k volnočasovým aktivitám - horní část Stezky Vltavy nabízí komentované plavby po řekách Vltavě a Malši na lodi Sv. Rozálie. Centrálním bodem této části je Sokolský ostrov a slepé rameno Malše, kde se nachází i plovoucí Kavárna Vlnna, kde si můžete dát nejen kávu na vodní hladině, ale pořídíte zde i lodní lístky nebo si půjčíte šlapadlo, pramičku nebo paddleboard.

Lannova loděnice pod Dlouhým mostem je začátkem splavněné Vltavy odkud pravidelně vyplouvají vyhlídkové plavby směr Hluboká nad Vltavou.

Cestou k Hluboké nad Vltavou, na okraji Českých Budějovic, se nachází chráněný přístav České Vrbné. Vedle přístavu je divoký kanál v rámci Areálu Lídy Polesné, což je sídlem vodních sportů a místní vlny můžete sjet na kajaku, raftu nebo paddleboardu.

Více informací o městě a možnostech trávení volného času v Českých Budějovicích naleznete na turistickém webu Budějce.cz

www.budejce.cz

+420 386 801 413

infocb@c-budejovice.cz

Inspirujte se z blogu

Romantický víkend na Stezce Vltavy
5 TOP restaurací v Budějcích, kde se najíst rostlinně
10 tipů na Budějovicku pro opravdové milleniály
5 Nejlepších vyhlídek na Stezce Vltavy
11 tipů na prodloužený rodinný víkend na Budějovicku
Budějovickem za gastronomií a pivem

Instagram: @stezkavltavy

Už také chcete vyhlížet jaro? 🔭
📸 @pavel… Kdyby naše budoucnost byla také tak průzračně… Na slepém rameni řeky Malše, která jen o pár… Od 1.3.2021 je dle vládního nařízení zakázáno… Ach ta rána, na @zamekhluboka  nás prostě baví...… Soutok Vltavy a Lužnice je magické 🔮 místo, které… Chodíte také krmit labutě? 🦢♥️🦢
📸 @pavel… Poznáváte toto místo, odkud je vyfotografována… Také se Vám někdy stalo, že jste na tomto místě u… Židova strouha je prý jedním z nejromantičtějších… Dnes je oslavujeme svatého Valentýna. 💘 I když se… Zimní procházka v Háječku... ❄️
📸 @pavel…

Inspirujte se