Babí léto na Budějovicku

Vltava lodí, pěšky i na kole

Naše nejdelší řeka protíná jižní Čechy napříč od jihu na sever a vytváří zde malebné údolí s měnícím se terénem a scenériemi. V okolí Českých Budějovic ho můžete zdolat hned několika způsoby. Vyrazit můžete přímo po vodě na takzvanou Stezku Vltavy a vyplout na jedné z pravidelných lodních linek mezi Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou. Pokud byste chtěli vzít kormidlo do vlastních rukou, místní půjčovny nabízí malé motorové čluny a hausboty, na které nepotřebujete žádný řidičák. Více se dozvíte na www.stezkavltavy.cz.

Úsek mezi Zlatou Korunou a Boršovem nad Vltavou pak můžete dát tradičně na kanoi či raftu, nebo ho projít pěšky po Fritschově stezce, která je součástí svatojakubské dálkové pěší trasy. Stezka zde prochází skalnatým údolím a zavede vás také ke zřícenině hradu Dívčí kámen.

Milovníci cyklistiky pak ocení, že Vltavu kopíruje cyklistická trasa EuroVelo 7. Úsek z Budějovic do Týna není zdaleka tak frekventovaný, jako jiné cyklostezky v jižních Čechách a tak si užijete pohodovou jízdu. Cestou projedete starými oborami, kde se na podzim vybarvuje listí do magické palety oranžových a zlatých tónů.

Výlet za historií

Perla jižních Čech, Zámek Hluboká a jeho rozsáhlý park je silným magnetem pro návštěvníky, ale rozhodně ne jedinou historickou zajímavostí na Budějovicku. Samotné centrum Budějovic je přehlídkou architektury uplynulých století a vy si zde můžete vychutnat pohodové chvíle v místních kavárnách, restauracích a pivnicích. Specialitou jsou projížďky na lodi Sv. Rozálie ze slepého ramene Malše, které vám otevřou zcela jiný úhel pohledu na město a život v něm.

Historii dopravy zboží po Vltavě poodhalí potahová stezka v Týně nad Vltavou, po které se tahaly dřevěné šífy proti proudu z Prahy do Budějovic. Muzeum v Týně pak disponuje unikátní sbírkou Vltavínů, které byly v této oblasti vůbec poprvé popsány a sousední infocentrum ukrývá vchod do Vltavotýnského podzemí plného úzkých spletitých chodeb.

Pokud by vás zajímala malebná architektura jihočeských vesniček ve stylu selského baroka vězte, že okolí Budějovic je k jejich návštěvě ideální. Kromě světoznámých Holašovic, zapsaných na seznamu UNESCO, můžete zdobené štíty domků obdivovat také v nedalekých Dobčicích, Lipanovicích a celé řadě vesniček.

Pivní stezky

To, že jsou Budějovice kolébkou pivovarnictví v jižních Čechách, dosvědčuje i fakt, že  činnost zaměřená na vaření piva a obchodování s ním byla ve městě provozovaná již od jeho založení v druhé polovině 13. století. Známá věta ze hry Járy Cimrmana “Dva pivovary, Masné krámy…” pak odkazuje nejen na známou pivnici v Krajinské ulici, ale především na dva budějovické pivovary - Budějovický Budvar a Samson, které v průběhu let rozšířili věhlas budějovického piva doslova do celého světa. Oba pivovary můžete navštívit v rámci komentovaných prohlídek. Na prohlídku do Samsonu můžete dokonce vyplout lodí!

Na historickou tradici budějovických měšťanských várečných domů, kde se pivo dříve vařilo, dnes navazují malé pivovary. Ty jsou na území města čtyři a řadu dalších naleznete také v celé turistické oblasti Budějovicko. Objevovat je můžete v rámci Pivních stezek v jižních Čechách, kdy Trasa č. 1 prochází právě Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou, Týnem nad Vltavou a dalšími obcemi, které se mohou pyšnit výrobou piva. Tak na zdraví!

Kultura pro všechny 

Pokud během svých výletů rádi zamíříte také za kulturou, Budějovicko je pro vás správnou volbou. V Českých Budějovicích sídlí hned několik kulturních institucí, které pomohou nasytit ducha. Protože nejen chlebem živ jest člověk! Soubory Jihočeského divadla se v říjnu vrací z Otáčivého hlediště v Krumlově a venkovních představení, a tak můžete zavítat do hlediště jejich domovských sálů v historické budově divadla v ulici Dr. Stejskala nebo v DK Metropol, či s dětmi navštívit Malé divadlo. 

Jihočeská filharmonie připravila na říjen sérii koncertů, na kterých vystoupí nejen orchestr, ale také hostující hudebníci a nečekejte, že to bude jen o klasické hudbě!

Alšově jihočeské galerii probíhá v září a říjnu řada skvělých výstav. Vydat se můžete jak do prostor Wortnerova domu v Budějovicích, nebo do Zámecké jízdárny na Hluboké. Tam na vás až do konce října čeká Senzační realismus Theodora Pištěka, tak si ho nenechte ujít! 

Do přírody

Přesto, že jsou Budějovice největším jihočeským městem, příroda je zde dostupnější snáz, než by se mohlo zdát. Kromě řady městských sadů a parků, kterým svou velikostí vévodí park Stromovka, můžete do přírody vyrazit i městskou hromadnou dopravou. Na okraji města, blízko zastávky trolejbusu č. 9 - České Vrbné, leží přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Soustava čtyřech rybníků, mokřadů a luk je domovem zhruba 90 druhů převážně vodního ptactva. Oblast můžete navštívit po síti turistických tras, které zároveň slouží jako cyklostezky.

Málo známým a tajemným místem je Židova strouha. Stejnojmenný potok ústí do Lužnice mezi Týnem nad Vltavou a Bechyní a vytváří malebný skalnatý kaňon, který posloužil jako kulisa několika českým filmům a pohádkám.

Další tipy z turistické oblasti Budějovicko najdete na stránkách www.jiznicechy.cz. Z Budějc pak můžete vyrazit také do okolí. Oblíbený Český Krumlov je vzdálen jen 25 kilometrů a do oblasti Lipenska, kam se můžete vydat například na oblíbenou Stezku korunami stromů, je to zhruba hodinu jízdy autem.

Tak na viděnou v jižních Čechách, ať už v době, kdy se listí vybarvuje do zlatých tónů, nebo kdykoliv jindy.


 

Instagram: @stezkavltavy

Silvestrovské propagační plavecké závody… Letošní novinkou Českobudějovického adventu byl… Vánoční nasvícená @zoohluboka  až do 8.1.2023
🚩 … Vánočně nasvícená zoo - @zoohluboka 🎄♥️
… 🐟 Rybářské slavnosti na Hluboké - Munický rybník… Přijeďte si vyzkoušet zajištěné lezení nad vodou.… Přijďte fandit 🇨🇿 na mezinárodní závody v… Mistrovství Evropy Juniorů 2022 🌊
🚩 Vodácký Areál… VEČERNÍ POHÁDKOVÁ ZOO 18.8.2022

I v letošním… Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou. 
… 🔥Na základě žádosti pro zajištění dostatečného…

Inspirujte se