Kolem kolem Vltavy
Začátek výletu vychází z půjčovny elektrokol ve Sportovně-relaxačním areálu Hluboká.
Tento výlet vás zavede podél řeky Vltavy z Hluboké nad Vltavou do města České Budějovice, kde si budete moci odpočinout v parku u Vodárenské věže, na velkolepém náměstí v historickém centru města nebo kdekoliv u řeky. Příjemná cesta vede po pravém břehu řeky Vltavy, kde je zpevněný povrch. Případně po levé straně, kde je vyasfaltovaný povrch, který je oblíbeným místem cyklistů, bruslařů i běžců.
Délka trasy: 24 km
Oblast: HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – HLUBOKÁ NAD VLTAVOU (ZÁMOSTÍ) – OPATOVICE – ČESKÉ BUDĚJOVICE – ČESKÉ VRBNÉ – BAVOROVICE – HLUBOKÁ NAD VLTAVOU
Zajímavosti na trase:
Zámek Hluboká; Přístav Hluboká; Pomník Záviše z Falknštejna; Dominikánský klášter – Piaristické náměstí, ČB; Letní kino Háječek; Vodárenská věž České Budějovice; Muzeum koněspřežky; Náměstí Přemysla Otakara II – historické centrum; Umělý kanál a přístaviště České Vrbné
Občerstvení na trase:
Kavárna LANNA, Jiráskovo nábřeží 45, České Budějovice, www.kavarna-lanna.cz, +420 607 030 500
Klika Kitchen & Coffee, Hroznová 487/25, České Budějovice, www.hotelklika.cz, +420 387 318 171
Restaurace na náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice dle www.budejce.cz
Penzion & Hospoda Na statku, Bavorovice 8, www.statek-bavorovice.webnode.cz, +420 608 240 000
Vodárenská věž
Vodárenská věž je jednou z technických památek města České Budějovice. Její stavba byla dokončena v roce 1724, kdy byl hlavním zdrojem vody pro Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II.
V průběhu 20. století postupně věž ztratila svou funkcí z důvodu výškových možností a postupně byla přeměněna na autorizovanou zkušebnu vodoměrů.
V dnešní době je možné věž navštívít v rámci komentovaných prohlídek, kdy se dozvíte příběh vody a výklad je doplněn projekcí.
Více informací naleznete zde: www.vodarenskavezcb.cz
Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Českobudějovická hvězdárna byla otevřena v roce 1937 jako druhá nejstarší lidová hvězdárna v Čechách zásluhou tehdejší Jihočeské astronomické společnosti. V roce 2019 prošlo planetárium modernizací a nabízí skvělý zážitek díky nejnovější technologii.
Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti, jak zní náš celý oficiální název, se v oblasti astronomie a příbuzných přírodních věd věnuje prezentaci poznatků pro širokou veřejnost, mimoškolní douce navazující na učivo všech stupňů škol, práci s dětmi a mládeží s hlubším zájmem o tuto oblast, spolupráci s amatérskými astronomy, internetovým magazínům planetky a www.komety.cz, a vlastnímu výzkumnému programu známému pod názvem Observatoř Klať -> www.klet.cz.
Nachází se cca 300 metrů od náměstí Přemysla Otakara II. v parku na soutoku Vltavy a Malše.
Více informací naleznete zde: www.hvezdarnacb.cz
Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice
V samotném centru Českých Budějovic naleznete několik významných objektů, které Budějce (jak město označují místní) proslavují. Jedná se o barokní budovu radnice, barokní Samsonovu kašnu a Černou věž.
Budova radnice je krásně zdobená jak zvenku, tak v interiéru. Povšimněte si z boční strany v horní části původní podoby fasády. Radnici můžete poznat i v rámci komentované prohlídky, kdy se dostanete až na střechu, kde jsou umístěné 4 sochy symbolizující městské ctnosti. Zajímavostí je, že na střeše radnice jsou i včely a radniční med můžete zakoupit v informačním centru, které je ve stejné budově. V místním infocentru získáte i informace o vstupenkách na komentovanou prohlídku.
Samsonova kašna je největší svého druhu v České republice, vybudována v barokním stylu a byla místem, kam byla v minulosti přiváděna voda do centra.
Třetí dominantou je Černá věž. Téměř 72 metrů vysoká stavba byla postavena s cílem pozorovací věže i jako chlouba města. Na věž vede 225 schodů přes 9 poschodí.
Více informací zde: www.budejce.cz
JIhočeské muzeum
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích najdete v monumentální budově v Dukelské ulici, která byla dostavěna v roce 1901 a veřejnosti zpřístupněna v roce 1903. Založeno však bylo již v roce 1877 Musejním spolkem, který je předurčil ve své době pro moderní poslání vzdělávacího a sběratelského ústavu sloužícího vědě, umění a rozvoji průmyslu. První dárci pocházeli z řad vážených měšťanů a vlivných obyvatel města. Patřili mezi ně například Vojtěch Lanna, Josef Stegmann, Adolf Josef Schwarzenberg, Josef Kneissl a další. Ti všichni se také starali o rozvoj muzejních vědních disciplín jako např. archeologické průzkumy mohyl v Plavu vedené Františkem Stulíkem. Významné však byly i přednáškové aktivity. V muzeu například přednášel cestovatel dr. Emil Holub, který svůj honorář 400 zlatých využil k financování plánovaných cest do Afriky. Při této příležitosti také věnoval muzeu sbírku přírodnin, etnografického materiálu a soubor svých vydaných spisů. V prvních letech své existence žilo muzeum díky aktivitě a entuziasmu členů sdružení přátel i dalších příznivců i díky finanční podpoře budějovické obce. Těšilo se též velkému zájmu veřejnosti. Od roku 1892, kdy se začaly vést statistiky, sbírky zhlédlo každý rok kolem 10.000 návštěvníků. V současné době je Jihočeské muzeum krajským regionálním muzeem, které se orientuje na přírodní a společenské vědy. Expoziční a výstavní činnost je tradiční a hlavní formou prezentace jeho sbírkotvorné činnosti i badatelské práce. Stálou expozici "Příběh města České Budějovice" doplňují aktuální výstavy.
Kromě tradičních výstav pořádá muzeum i přednášky, workshopy, muzejní noc nebo večerní komentované prohlídky města.
Více informací zde: www.muzeumcb.cz
Plovárna a bazén České Budějovice
Plavecký stadion
Plavecký stadion zahrnuje objekt kryté plovárny včetně areálu letní plovárny na Sokolském ostrově.
Plavecký stadion zajišťuje komplexní služby pro návštěvníky v těchto zařízeních:
- plavecký bazén 50 x 20 m
- skokanský bazén 10 x 12 m, hl. 3,6 m
- dětský bazén 20 x 10 m
- krytý tobogán v délce 80 m
- vířivka malá pro 8 osob
- vířivka velká pro 34 osob
Letní plovárna
V roce 2006 proběhla tzv. I. etapa rekonstrukce v podobě vybudování nového sociálního zázemí. V roce 2010 byla dokončena tzv. II. etapa rekonstrukce obou bazénů včetně vybudování několika vodních atrakcí, čtyřdráhové skluzavky, nové technologie úpravy vody a terénních úprav.
Více informací naleznete zde: www.szcb.cz
Dominikánský klášter
Piaristické náměstí je místem, kde bylo založeno samotné město České Budějovice v roce 1275 na zelené louce. Proto můžeme klášter na tomto náměstí prohlásit za jednu z nejstarších budov v Českých Budějovicích.
Příslušný Dominikánský klášter obsahuje hodnotné fresky, sochy i výzdobu. Impozantním místem jsou i přilehlé prostory.
Naproti Dominikánskému klášteru se nachází budova Solnice (momentálně pivnice naproti ležícího pivovaru), jejíž krov je čtvrtým nejstarším v republice.
Více informací: www.budejce.cz
Bosonoha
Bosonoha je unikátní městský park s pocitovou stezkou, která potěší smysly vaše i probouzející se smysly vaší malé ratolesti. Ve stínu vzrostlých stromůjsou chodníčky pro bosou nohu s různými povrchy, díky kterým probudíte své znavené vjemy a načerpáte novou energii do vašeho náročného života. Stezku doplňují pohybové herní prvky podporující rozvoj motoriky.
Během dětských hrátek se zde můžete i občerstvit. Součástí Bosonohy je i půjčovna sportovního vybavení a turistické informační centrum, kde probíhá i předprodej lodních lístků na plavby po blízkých řekách Českých Budějovic – Vltavě a Malši.
Dětský park s množstvím prolézaček a interaktivních prvků se nachází nedaleko Dlouhého mostu v centru Českých Budějovic.
- 13 pohybových herních prvků,
- smyslový chodníček pro bosou nohu s různými povrchy,
- zpevněné plochy pro bezpečnou hru dětí i cvičení,
- Lan(n)ová stezka v korunách stromů
- infocentrum s půjčovnou sportovních potřeb,
- bistro s prostorem pro rodiny s dětmi,
- pódium pro divadelní představení či koncerty,
- trampolína a v parných dnech také osvěžující mlžítko.
Více informací naleznete zde: bosonoha.cz
ČEZ Areál Vltava
Na výjezdu z Českých Budějovic u cyklostezky do Hluboké nad Vltavou na levém břehu řeky se nachází sportovní a relaxační ČEZ areál Vltava.
V areálu je návštěvníkům k dispozici dětské hřiště, workoutová posilovna, parkourové překážky a 6 hřišť na plážový volejbal. Součástí je také občerstvení s vyhlídkovou terasou a pódiem. U vody se pak nachází koupací molo s travnatou a písečnou pláží.
Jelikož cyklostezka prochází areálem, prosíme návštěvníky o opatrnost a ohleduplnost při pohybu po cyklostezce.
Více informací na webu www.sportvltava.cz
Areál Lídy Polesné - vodní sporty
Vodácký areál Lídy Polesné se nachází v Českém Vrbném u Českých Budějovic a je domovem Sportovního klubu vodní slalom České Budějovice.
Areál leží u cyklostezky spojující České Budějovice a Hlubokou nad Vltavou. Plocha areálu je velmi rozsáhlá. Pořádají se zde sportovní i kulturní akce. V areálu je možnost zapůjčení vodáckého vybavení, ale i kola a kolečkové brusle. Samozřejmostí je možnost raftování a jízdy na divoké vodě na kajacích a kánoích, a to i pod vedením zkušených instruktorů. V areálu je také restaurace a hřiště pro plážový volejbal.
Hlavním prvkem areálu je umělá slalomová dráha, která byla kompletně přestavěna. Použity jsou mobilní překážky - stejné jako na olympijské trati v Londýně. První dvě kaskády jsou upravené pro začátečníky. Nejsou obtížné a pod nimi vždy následuje klidnější úsek.
Více informací naleznete zde.
Sportovně-relaxační areál Hluboká
Největší a nejkomplexnější sportovně-relaxační areál v jižních Čechách se nachází v bezprostřední blízkosti řeky Vltavy a cyklostezky vedoucí od Českých Budějovic na Hlubokou.
Příjemné prostředí areálu nabízí dostatek prostoru pro odpočinek i aktivní relaxaci pro všechny věkové skupiny.
Pro nejmenší je venkovní dětské hřiště Špuntárium, pro děti od 6 let je dětský lanový pak formou síťového centra, pro starší 12 let už je možné využít velké adrenalinové centrum lanového parku. Pro celou rodinu je k dispozici adventure minigolf v příjemném prostředí jezírek a rostlin. Areál dále nabízí workoutové hřiště, 4 hřiště na baseball a softball, 4 kurty na plážový volejbal, stolní tenis a restauraci s venkovní terasou a koktejlbar.
Významnou součástí je místní půjčovna, která je situována u kurtů na plážový volejbal a poblíž řeky Vltavy, kde je situované molo s možností zakotvení. V půjčovně nalezente malý motorový člun, paddleboardy, pedalboardy, kajaky, koloběžky, silniční skútry nebo elektrokola. Vybavení půjčovny se stále rozšiřuje a modernizuje.
Milovníci koupání si přijdou na své na místní písečné pláži, ze které je přístup do řeky Vltavy přes koupací molo.
Více informací na webu www.areal-hluboka.cz
Golf Hluboká
Golfové hřiště v Hluboké nad Vltavou se rozprostírá v historickém Schwarzenberském zámeckém parku. Pod zámkem Hluboká v nádherném přírodním prostředí na ploše 68 ha se nachází 27 jamek, velký driving range a útulné klubové zázemí.
Díky neustálému redesignu hřiště na Vás čeká velké množství záludných vodních kanálů, vodních jezírek, biotopů a mnoho písečných bunkerů.
* 18 jamkové mistrovské hřiště PAR 72
* 9 jamkové veřejné hřiště PAR 30
* Oboustranný a krytý driving range
* Příjemné klubové zázemí s velkou terasou
* Víkendové golfové kurzy pro začátečníky i pokročilé
* Golfové akademie pro skupiny i jednotlivce
* Pořádání golfových turnajů
Více informací naleznete zde: www.golfhluboka.cz
Státní zámek Hluboká
Perla jižních Čech je Zámek Hluboká. Státní zámek ve správě Národního památkového úřadu je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Jihočeském kraji.
Bílá dominanta, která je vidět už z dálky při příjezdu od Českých Budějovic - ať už jedene autem, na kole, bruslích, běžíte nebo plujete po řece Vltavě, pochází původně ze 13. století, ale současnou podobu získala ve století 19. Krásný komplex je přístupný díky několika prohlídkovým trasám, kdy si lze vstupenku koupit na nádvoří zámku.
Během prohlídky poznáte život původní rodiny Schwarzenbergů a hlavní účel hlubockého zámku a potřebné vybavení pro fungování. Podíváte se do reprezentačních pokojů, do soukromých pokojů původních majitelů, do pokojů pro hosty nebo zámecké kuchyně či věže. Výhodou hlubockého zámku je jeho fungování i v zimě díky zimní prohlídkové trase. Fanoušci historie si mohou pohlídat vypsané termíny na speciální prohlídky nebo na prohlídky s kurátory.
Zámek je obklopen obrovským zámeckým parkem, který je rozdělený na horní a spodní část. Spodní část se řídí speciálním režimem a je na noc uzamykána. Horní část zahrady nabízí několikakilometrovou procházku skrz celý park, kolem vzácných stromů, hrobek, jezírek či vyhlídek do okolí.
Součástí bývalé sousední zámecké jízdárny je nejvýznamnější galerie umění v jižních Čechách - Alšova jihočeská galerie, která nabízí výstavy světového formátu.
Více informací, aktuální prohlídkové trasy a otvírací dobu naleznete na webu Zámku Hluboká.