5+4 tipy kam za přírodou

Kam vyrazit za přírodou v blízkosti Stezky Vltavy? Máme pro Vás 5 tipů s různým zaměřením a navíc ještě bonus. Tak to pojďme prozkoumat!

Tip 1: Vrbenské rybníky

Přírodní rezervace na severním okraji Českých Budějovic zahrnuje čtyři rybníky, které jsou významným hnízdištěm ptactva. Napočítat jich tu můžete více než 190 druhů. Rezervací vede naučná stezka a bezbariérový okruh ideální na vycházku.Tip 2: Židova strouha

Kaňonovité údolí potoka Židova strouha patří mezi nejromantičtější místa v Čechách. Úsek mezi Bechyní a soutokem s Lužnicí je lemován rozeklanými skalami a nabízí neopakovatelnou atmosféru. Místo je zapsáno jako přírodní památka.

Tip: 3 Tajuplné lesy

Oblast Budějovicka je protkána nejen sítí rybníků, ale také hustými lesními porosty. Dobít energii či sbírat lesní plody můžete na nespočtu míst. Rozsáhlé souvislé lesy najdete například v oblasti mezi Rudolfovem, Dolním Bukovskem a Týnem nad Vltavou.

Tip 4: Parky

Aktivní odpočinek nabízí městské parky. Park Stromovka v těsné blízkosti historického centra Českých Budějovic oceníte především v parném létě. Tato zelená oáza umožňuje volný pohyb psů a využít zde můžete také koše na diskgolf.

Zámek Hluboká nad Vltavou obklopuje rozsáhlý zámecký park v anglickém stylu, ideální pro nenáročné procházky s kočárkem. Tento významný krajinářský prvek ukrývá velké množství domácích i cizokrajných dřevin.

Tip 5: Stezky

Naučná stezka Rudolfov - vydejte se za poznáním do okolí města Rudolfov nedaleko Českých Budějovic. Rudolfov býval hornickým městem a právě o těžbě stříbra na svazích takzvaného Lišovského prahu se dozvíte na 5 km dlouhé naučné stezce.

Stezka údolím Lužnice Toulavou - první česká dálková pěší trasa, která se probojovala mezi 19 nejlepších stezek v Evropě. 55 km dlouhá trasa je rozdělena do čtyř denních úseků, které Vás zavedou mimo jiné do Tábora, Bechyně, ke Stádleckému mostu, nebo k Zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí.

Bonusový tip: 4 místa, kde byste přírodu nečekali

Zelená zákoutí v jinak urbanistickém prostředí, kde můžete nalézt útočiště a klid:

Vodárenská věž České Budějovice - park v okolí této technické památky je otevřen veřejnosti.

Park Temelín - v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Temelín u návštěvnického centra Vysoký Hrádek naleznete klidný park s vodními plochami, vzrostlými stromy a ostrůvkem.

Park Čtyři Dvory - mezi dvěma největšími českobudějovickými sídlišti Vltava a Máj se rozprostírá rozlehlý park s množstvím vyžití, řadou dětských hřišť, skateparkem a posilovacími stroji.

Park Mitrowicz - či spíše zahrada byla zrekonstruována podle konceptu ateliéru Flera. Její krásu a kouzlo ocení nejen svatebčané během obřadu na zámku Mitrowicz, ale také veřejnost. 

Instagram: @stezkavltavy

Krásný večer v @budejce 🌌 objektivem 📸 místního… Víte, kde v Budějce najdete toto malebné zákoutí?… Netradiční pohled na užasný Státní zámek Hluboká… Krásné @budejce halící se do noční tmy... ✨🌆🌙

📸:… Se psím 🐶 parťákem je hned život a výlety k… Přejeme Vám krásný start do nového pracovního… Dokážete uhodnout, z jaké úžasné budovy je tento… Magické místo, kde se střetávají dvě řeky. 🔮… Ranní mlha nad plavební komorou na Hluboké... 🤓
… Slunko ☀️ už zapadá a další prima víkendový den… Purkarec je z dřívějších dob známý především jako… No není Státní zámek Hluboká v té záplavě…

Inspirujte se