Z Týna nad Vltavou k soutoku Lužnice a Vltavy

Nenáročná 8 km dlouhá pěší trasa začíná v přístavišti v centru Týna nad Vltavou na pravém břehu Vltavy, odkud zamíříte po proudu řeky. Povede Vás červená turistická značka, která se po necelém kilometru stáčí doprava od vody. Nenechte se zmást, když budete stoupat do kopce ulicemi místní obytné čtvrti. K rozhledně Semenec dorazíte lipovou alejí v ulici Alej Míru. Od rozhledny budete pokračovat dále po žluté turistické značce a postupně sestoupíte zpět k řece. Kolem starých stavení a chat v místě zvaném U Masáka se dostanete až na výběžek na samotném soutoku Vltavy a Lužnice. Ze soutoku řek se vrátíte po žluté zpět až na rozcestí U Masáka, kde odbočíte vlevo a budete pokračovat proti proudu Lužnice. Na dalším rozcestí se už napojíte na naučnou lesní stezku Semenec. Pokud máte chuť a zvládnete delší část okruhu, můžete pokračovat rovně, pokud už se na to necítíte, zatočte doleva kratší cestou k muzeu. Cestou Vás čekají ještě dvě naučné tabule o cizokrajných dřevinách a mohylách, a pak už rovnou do Přírodovědného muzea Semenec. Po prohlídce se můžete vydat zpět kolem rozhledny a lipovou alejí do centra Týna nad Vltavou. 

Zbyde-li Vám čas, nezapomeňte navštívit Městské muzeum Týn nad Vltavou a objevujte sbírku vltavínů, loutek, historii a osobnosti mikroregionu Vltavotýnsko a také labyrint středověkých podzemních chodeb.

Pokud Vám během výletu vyhládlo, můžete zamířit do příjemného prostředí Hugo restaurant. Speciality mezinárodní kuchyně zde ochutnáte v citlivě zrekonstruovaném historickém domě U Zeleného věnce v těsné blízkosti řeky.

Vyrazit na řeku můžete na paddle boardu či šlapadle. Půjčovnu plavidel Paddle Týn naleznete pod Kácovskou věží na levém břehu Vltavy. Z přístaviště v centru města pak vyplouvají výletní lodě na pravidelné plavby například proti proudu do Hluboké nad Vltavou, na soutok Vltavy a Lužnice, nebo přes plavební komoru Kořensko. Pokud Vás láká řeka Lužnice, jedna z pravidelných plaveb míří také do obce Koloděje nad Lužnicí k zámku Mitrowicz.

Rozhledna Semenec

Rozhledna Semenec byla vybudována ve 30. letech 20. století na místě původního dřevěného altánku na skalnatém vyhlídkovém místě nad řekou nedaleko Týna nad Vltavou. Patrová železobetonová rozhledna nabídne pohled na údolí Vltavy a město Týn nad Vltavou. Výhled odtud je nejlepší na jaře a v zimě, kdy údolí nezakrývají listy stromů.

Cesta k rozhledně vede po červené značce z přístaviště v Týně nad Vltavou, nebo můžete vyrazit z centra města a napojit se na ulici Alej Míru. Ta je lemována vzrostlou lipovou alejí, která zde byla vysázena na počest belgické princezny Stefanie u příležitosti jejího sňatku s korunním princem Rudolfem Habsburským v r. 1881. Většina stromů je tak více než 100 let stará. 

Více informací naleznete zde: www.tynnadvltavou.cz

Soutok Vltavy a Lužnice

Soutok naší nejdelší řeky Vltavy a pravostranného přítoku řeky Lužnice  necelých 5 km za Týnem nad Vltavou označují boží muka sv. Jana Nepomuckého, která zde byla postavena pravděpodobně na konci 18. století na ochranu proti povodni a vodních řemesel kterých je Jan Nepomucký patronem. Boží muka si také zahrála roli ve filmu Kameňák režiséra Zdeňka Trošky.

Když budete stát na soutoku a koukat po proudu řeky, po pravé ruce budete mít chráněné území - Přírodní památka Lužnice, které se rozkládá na 432 hektarech od Veselí nad Lužnicí až sem k soutoku. 

Na protějším břehu Vltavy leží obec Neznašov, ve které najdete zámek, pohřební kapli jeho někdejších majitelů rodu Berchtoldů, kostelík Nejsvětější trojice obehnaný hřbitovem a také naučnou stezku Za neznašovským kohoutem s několika vyhlídkovými místy.

Více informací naleznete zde: www.tynnadvltavou.cz

Přírodovědné muzeum Semenec

Interaktivní muzeum na stejnojmenném vrchu Semenec je vhodný pro celou rodinu. Během doprovodných a vzdělávacích programů se naučíte mnoho zajímavých informací. V přírodovědném muzeu Semenec objevíte množství jedinečných přírodovědných sbírek, které se prolínají s herními a naučnými prvky, dobrodružnými úkoly a aktivitami pro děti, které vás zabaví na celé odpoledne. 

V okolí muzea se vine téměř 6 km dlouhá naučná lesní stezka Semenec, která zde byla zbudována v květnu 2010. Na naučných tabulích zde prozkoumáte místní historické souvislosti a pověsti, přírodní zajímavosti a doplníte si informace o lesním hospodářství. Vidět můžete domácí i cizokrajné dřeviny, zvláštní údolní společenstvo, přirozeně se obnovující les, vyhlídku na skále nad řekou a mnoho dalšího.

Více informací naleznete zde: www.muzeumsemenec.cz

Mapa

Instagram: @stezkavltavy

Silvestrovské propagační plavecké závody… Letošní novinkou Českobudějovického adventu byl… Vánoční nasvícená @zoohluboka  až do 8.1.2023
🚩 … Vánočně nasvícená zoo - @zoohluboka 🎄♥️
… 🐟 Rybářské slavnosti na Hluboké - Munický rybník… Přijeďte si vyzkoušet zajištěné lezení nad vodou.… Přijďte fandit 🇨🇿 na mezinárodní závody v… Mistrovství Evropy Juniorů 2022 🌊
🚩 Vodácký Areál… VEČERNÍ POHÁDKOVÁ ZOO 18.8.2022

I v letošním… Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou. 
… 🔥Na základě žádosti pro zajištění dostatečného…

Inspirujte se