Art in the City

Data konání:
1. 6. 2020 — 30. 9. 2020

Art in the city is a sculpture exhibition that enriches, adds to or enhances the historical center of České Budějovice. The city and the parks become an open-air gallery, and art thus comes to the spectator in its natural space and not to the art viewer as it happens in the galleries. And that's the main benefit of the exhibition in the public space. In any case, it gives reason to think and, above all, a slightly different view of the world around us.

Sculpture exhibition "Art in the City" is expanding this year to other South Bohemian towns. It is beautiful that this year you can actually fly along the Vltava River behind the statues.

Pleasant and inspirational summer sculpture in southern Bohemia with the "Art in the City" Festival!

Město České Budějovice a okolní oblasti
Náměstí Přemysla Otakara II. 1/1
37001 České Budějovice

386 801 807

posta@c-budejovice.cz

http://www.c-budejovice.cz/

Map

Instagram: @stezkavltavy

Víkendová procházka?🍁🧡
Podél řeky z Hluboké na… Chvíle, které si zamilujete😊. Za okny vládne… Ranní mlhy🌬, ticho a klid. Jeden z důvodů proč si… Umění se neptá jestli je venku jaro nebo podzim🍁.… Klid a ticho 💛
📸+✏️: Díky @terezajiralova 🙌
.
.
.… Strašidelná ZOO Hluboká byla parádní🎃! Rok od… Břehy řeky Vltavy se nám teď už zabarvily do… Přístav, podzámčí, podzim & procházky na Hluboké… Prý to byla poslední víkendová procházka… Podzimní zámek, zámecký park a vyhlídka na Vltavu… Zažijte podzimní Budějce z jiného úhlu🍁. Svatá… Už jste byli letos na podzim na Babě?
Čekají nás…

Inspirations